Kapoun na slanině recept
Top Recepty, Drůbeží masoSuroviny na recept
- 1,5-2 kg kohout(mladý kapoun)
- 30 dkg Valašského uzeného špeku
- 15 dkg plátkové uzené slaniny
- směs čerstvých bylinek (rozmarýn, tymián, koriandr)
- cibule
- mrkev
- petržel
- celer
- sůl
- pepř
- hladká mouka
Postup Kapoun na slanině
Postup přípravy receptu
-
Kapouna nejlépe bez kůže naporcujeme na 4–6 kusů. Cibuli, mrkev, petržel a celer nakrájíme na kostičky. Valašský špek nakrájíme na silnější plátky a z těch postupně vykrájíme klínky na špikování kapouna.
Nakrájené klínky (cca 2-3 na jeden kus porce kapouna vložíme do mrazničky, aby se nám s ním lépe maso špikovalo). Zbytek špeku nakrájíme na kostičky a dáme vyškvařit na pánev. Do vyškvařeného špeku přidáme společně cibuli, mrkev, petržel a celer. Opékáme lehce do zlatavé barvy.
Do hmoždíře si dáme dle chuti čerstvý tymián, rozmarýn a pár lístků koriandru – vše částečně rozmělníme a přidáme k restující se kořenové zelenině. Lehce promícháme. Vzniklou směs odstavíme.
Porce kapouna prošpikujeme klínky zmrzlého špeku, osolíme, opepříme a na každou porci kapouna dáme plátek kvalitní uzené slaniny. Do připraveného pekáče naskládáme porce kapouna slaninou nahoru a pokryjeme z části opečenou směsí kořenové zeleniny a bylinek. Zbytek směsi dáme okolo masa.
Podlijeme vodou a dáme přikryté péct na střední teplotu, dokud není kapoun měkký (cca 60–90 minut). Upečené porce vyjmeme a výpek s kořenovou zeleninou a bylinkami lehce zaprášíme moukou a prohřejeme rovnou v pekáči na sporáku, jelikož potřebujeme rozpustit připečené dobroty a tím si dochutit již tak skvělý výpek.
Hotovou šťávu scedíme a jen lehce její část propasírujeme. Jako přílohu podáváme jemnou bramborovou kaši a osmažené v mouce obalené cibulové kroužky.